top of page

2022-2023 Award Winners 

URSA MINOR AWARDS

Best Performance by an Underclassman — Female

Natalie Green

Babette - Beauty and the Beast

Lola - Damn Yankees

Best Performance by an Underclassman —  Male 

Reid Adkison

Harry Percy - Henry Lumper

Cogsworth - Beauty and the Beast

Best Technician by an Underclassman

Alexis Schelski

Lights - Requiem for a Heavyweight

Lights  - Damn Yankees

Lights  - Trojan Women

Asst. Stage Manager - Beauty and the Beast

URSA MAJOR AWARD 

Natalie Green

Lola - Damn Yankees

Babette - Beauty and the Beast

Best Female Musical Performance 

Jackson Nichols

Applegate - Damn Yankees

 Beast - Beauty and the Beast

Best Male Musical Performance 

Mackenzie Mann

Grace - Requiem for a Heavyweight

Patty - Henry Lumper

Best Actress

Rex Koern

Mountain McClintock - 
Requiem for a Heavyweight

Hal Boley - Henry Lumper

Gaston - Beaty and the Beast

Best Actor

SHINING STAR AWARD

Addison Gully

Madame De La Grande Bouche -
Beauty and the Beast

Outstanding Female Student in a Supporting Role 

Rodrigo Gutierrez

Lumiere - Beauty and the Beast

Van Buren - Damn Yankees

Guido  - Henry Lumper

Perelli - Requiem for a Heavyweight

Outstanding Male Student in a Supporting Role 

TWINKLING STAR AWARD 

Outstanding Female Student in a Cameo Role 

Faith Jackson

Sister - Damn Yankees

Outstanding Male Student in a Cameo Role 

Griffin Bale

Rug - Beauty and the Beast

DANCING WITH THE STARS 

Outstanding Female Student in Choreography/Movement 

Natalie Green

Damn Yankees

Beauty and the Beast

Outstanding Male Student in Choreography/Movement

Jordan Blunt

Damn Yankees

Beauty and the Beast

     HUBBLE AWARD     

Outstanding Student Direction of a Play or Musical

Lily Landry

Student Director - Henry Lumper

Student Director - Damn Yankees

 

Jackson Nichols

Student Director - Henry Lumper

     NORTH STAR AWARD     

Representing the BEST of Bridgeland Theater Company 

Jackson Nichols

     REGULUS AWARD     

Corbin Garrett

Stage Manager - Requiem for a Heavyweight

Stage Manager - Damn Yankees

Lights - Henry Lumper

Outstanding Student in a Leadership Role 

     ALPHA CENTAURI - BINARY STAR     

Outstanding Student Excelling On & Off Stage 

Jackson Nichols

     BLUE SUBDWARF     

Technical Theatre Star

Corbin Garrett

     COSMIC COMIC AWARD      

Rodrigo Gutierrez

Van Buren - Damn Yankees

Lumiere - Beauty and the Beast

     SUN-MOON-STARS AWARD      

Triple Threat 

Natalie Green

     FRESHMEN OF THE YEAR       

Madelynn Hunt

     GYPSY ROBE AWARD     

Given to an outstanding ensemble performer that has not had a lead role. 

Walter Carmack

     UNDERSTUDY OF THE YEAR      

VARISTY

Lindsay Walding

Goulda - Requiem for a Heavyweight

JR. VARISTY

Jodi Mercado

Cassandra - The Trojan Women

     WRITTEN IN THE STARS LEGACY AWARD     

Given to an outstanding Senior student who will leave a lasting impact on the Bridgeland Theatre Company program. 

Jackson Nichols

     VOLUNTEER OF THE YEAR       

Leanna Miday

TTA18_Logo_Horizontal-01-2.jpg

The Bridgeland Theatre Company is proud to be a 2022-23 TTA Participant for this production.

The Tommy Tune Awards (TTA) Program celebrates the educational value, artistry and community of high school musical theatre in the Greater Houston Area. 

Houston area high schools produce a full-length musical to compete in over 15 TTA categories. Each school is adjudicated by a team of volunteer Mentors, professional Houston-based music/theatre artists, based on a 100-point scale rubric. This process runs October to March with top scorers receiving nominations (announced mid-March). Finally, after a rehearsal period involving TTA nominees along with two student representatives from each school, a virtual awards show will be presented to the community in celebration of the participant’s artistic accomplishments. 

Congratulations
to our finalists & WInners
DamnYankees-ThursCast_087.jpg

WINNER

Outstanding Actor
Faith Jackson

DamnYankees-ThursCast_097.jpg

Jimmy Awards® Nominee Runner Up

& Congeniality Award Winner

Outstanding Lead
Jackson Nichols

DamnYankees-ThursCast_253.jpg

Outstanding Ensemble Finalist

DamnYankees-ThursCast_364.jpg

Outstanding Singer Finalist
Jake Ulanday

BTA08788.jpg

Outstanding Supporting Lead
Finalist

Rodrigo Gutierrez

DamnYankees-ThursCast_601.jpg

Outstanding Dancer Finalist
Lindsey Walding

Screenshot 2023-01-06 at 9.56.23 PM.png

June 18 - 24th, 2023

Bloomington, Indiana

bottom of page