The Bearys

URSA MINOR AWARD

Best Performance by an Underclassman — Female

Paris Fulks

Aunt Bobby, American Sligo

Best Performance by an Underclassman — Male

Archer Phillips
John Merrick, The Elephant Man 

SHINING STAR AWARD

Outstanding Female Student in a Supporting Role

Sarah Costigan
Frank Goodman, Men on Boats 

Outstanding Male Student in a Supporting Role

Reed McLeod
Sean O'Rourke, The Lost Boy 

TWINKLING STAR AWARD

Outstanding Female Student in a Cameo Role

Taylor McGuirt 
Old Shady, Men on Boats 

Outstanding Male Student in a Cameo Role 

Tyler Hill
Captain Roger, The Lost Boy

HUBBLE AWARD

Outstanding Student-Direction of a Play or Musical

Acadia Bradley & Alexandra Walls

The Lost Boy

Anthony Barrios 

All Rights Reserved

NORTH STAR AWARD

Representing the BEST of URSA Major Theatrics

Paris Fulks 

 

REGULUS AWARD

Outstanding Student in a Leadership Role 

Anthony Barrios
Student Director, All Rights Reserved

ALPHA CENTAURI - BINARY STAR

Outstanding Student Excelling On & Off Stage 

Jack Moore

BLUE SUBDWARF

Technical Theatre Star

Benji Gusler 

URSA MAJOR AWARD

Best Actress

Peyton DiVirgilio 

Mrs. Kendall, The Elephant Man

Best Actor

Luke Hill

James Barrie, The Lost Boy

WRITTEN IN THE STARS LEGACY AWARD

Given to an outstanding Senior student that will leave a lasting impact on the URSA Major Theatrics program. 

Alexandra Walls 

Jack Moore

BTABC OFFICERS

President - Kelly Thompson 

Vice President of Operations - Kenny MacLeod 

Vice President of Productions - Jan La Rocca 

Secretary - Kellie Parker

2019-2020 Award Winners 

UIL One-Act Play:  Second Samuel (2021)

Ursa Major Theatrics received the following awards in it's 2021 UIL One-Act Play Season:

  • District Champions:
    • "Second Samuel" advances to Bi-District Competition

    • Best Performer:  Sarah Long

    • All-Star Cast:  Joshua Cremer

    • Honorable Mention All Star Cast:  Paris Fulks

    • Best Technician:  Benji Gusler

  • Bi-District Champions:

    • "Second Samuel" advances to Regional Competition

    • All-Star Cast:  Megan Cabiniss, Joshua Cremer, Rex Koern​

    • Honorable Mention All-Star Cast:  Sarah Costigan

    • Best Technical Crew:  Benji Gusler, Alexis Hunt, Braden Murray

    • Best Technician:  Alexis Hunt

  • Regional Champions:

    • ​Honorable Mention All Star Cast: Joshua Cremer & Paris Fulks

    • Outstanding Technician:  Benji Gusler

__________________________________________________________________________________________________

UIL Theatrical Design: Man of La Mancha (2021)

Ursa Major Theatrics qualified these individuals in the following categories:
 

  • Advanced to State Competition

    • Costume Design:  Natalie Green

    • Scenic Design:  Acadia Bradley

TxThespiansLogo.jpeg

Texas Thespians Festival (2020)

​Students from Ursa Major Theatrics attended the Virtual Texas Thespians Festival. The following students qualified to continue to nationals at the International Thespian Festival in Summer 2021.

  • Costume Construction – Amanda Nichols

  • Costume Design – Sheldyn Ely

  • Duet Acting – Alexis Hunt & Reed Macleod

  • Duet Acting – Luke Hill & Nathan Schutt

  • Duet Acting – Paris Fulks & Tyler Hill

  • Duet Acting – Rex Koern & Joshua Cremer (Texas Thespian Mainstage Performers)

  • Marketing – Anthony Barrios

  • Monologue – Kailey Hatter

  • Scenic Design – Benji Gusler

  • Short Film – Archer Phillips, Jarob Abbott & Jean-Patrick Mercier

  • Short Film – Karson Davis