Accomplishments

UIL One-Act Play:  Second Samuel (2021)

 

Ursa Major Theatrics received the following awards in it's 2021 UIL One-Act Play Season:

  • District Champions:

    • "Second Samuel" advances to Bi-District Competition

    • Best Performer:  Sarah Long

    • All-Star Cast:  Joshua Cremer

    • Honorable Mention All Star Cast:  Paris Fulks

    • Best Technician:  Benji Gusler

  • Bi-District Champions:

    • "Second Samuel" advances to Regional Competition

    • All-Star Cast:  Megan Cabiniss, Joshua Cremer, Rex Koern​

    • Honorable Mention All-Star Cast:  Sarah Costigan

    • Best Technical Crew:  Benji Gusler, Alexis Hunt, Braden Murray

    • Best Technician:  Alexis Hunt

  • Regional Champions:

    • Honorable Mention All Star Cast: Joshua Cremer & Paris Fulks

    • Outstanding Technician:  Benji Gusler

_________________________

UIL Theatrical Design: Man of La Mancha (2021)

Ursa Major Theatrics qualified these individuals in the following categories:
 

  • Advanced to State Competition

    • Costume Design:  Natalie Green

    • Scenic Design:  Acadia Bradley

_________________________

Texas Thespians Festival (2020)

Students from Ursa Major Theatrics attended the Virtual Texas Thespians Festival. The following students qualified to continue to nationals at the International Thespian Festival in Summer 2021.

  • Costume Construction – Amanda Nichols

  • Costume Design – Sheldyn Ely

  • Duet Acting – Alexis Hunt & Reed Macleod

  • Duet Acting – Luke Hill & Nathan Schutt

  • Duet Acting – Paris Fulks & Tyler Hill

  • Duet Acting – Rex Koern & Joshua Cremer (Texas Thespian Mainstage Performers)

  • Marketing – Anthony Barrios

  • Monologue – Kailey Hatter

  • Scenic Design – Benji Gusler

  • Short Film – Archer Phillips, Jarob Abbott & Jean-Patrick Mercier

  • Short Film – Karson Davis

_________________________

UIL One-Act Play:  Kentucky Cycle: Fire in the Hole (2019)


Ursa Major Theatrics received the following awards in it's 2019 UIL One-Act Play Season:
 

  • Advanced from Zone

    • All-Star Cast: Maddie Robinson, Brian Nicholson, Jack Moore​

    • Honorable Mention All-Star Cast: Calla Bentsen, Jett Thompson

    • Outstanding Technician: Benji Gusler
       

  • District Contest (Alternate)

    • All-Star Cast: Jack Moore​

    • Honorable Mention All-Star Cast: Calla Bentsen

    • Outstanding Technician: Sarah Costigan

_________________________

UIL Theatrical Design: Charlie & the Chocolate Factory (2019)


Ursa Major Theatrics qualified these individuals in the following categories:
 

  • Advanced to State Competition

    • Costume Design: Karla Bernal

    • Costume Design: Antonia Horenburg

_________________________

Texas Thespians Festival (2018)

Students from Ursa Major Theatrics attended the Texas Thespians Festival on Nov 14-17 in Grapevine, TX. The following students qualified to continue to nationals at the International Thespian Festival in June 2019 at the University of Nebraska in Lincoln, NE.

 

  • Costume Design

    • Brianna Gutierrez 

    • Makayla Nyc

 

  • Monologue Acting

    • Acadia Bradley

 

  • Solo Musical

    • Macennah Crawford

    • Janson Hanes

    • Alexandra Walls

 

  • Group Acting

    • Calla Bentsen

    • Benji Gusler

    • Luke Hill

    • Lexie Hoover

    • Alexis Hunt

    • Matt Leazer

    • Reed MacLeod

    • Braden Murray

    • Jett Thompson

    • Sam West

 

  • Group Musical

    • Jocsan Betancourt

    • Abigail Cate

    • Maya Credeur

    • Peyton Divirgilio

    • Krystal Elliston

    • Paige Garner

    • Grace Heenan

    • Elisa Mato

    • Taylor McGuirt

    • Jack Parker

    • Maddie Robinson

    • Daniel Whaley

​_________________________

UIL One-Act Play:  Argonautika (2018)

 

Ursa Major Theatrics received the following honors in their inaugural appearance in the UIL One Act Play competition:

  • Advanced from Zone Contest

    • Best Actor:  John Hughes

    • All-Star Cast:  Calla Bentsen, Nathan Schutt, Joleigh Underwood

    • Outstanding Technician:  Ashleigh Stoutner

  • District 

    • All-Star Cast:  John Hughes

    • Honorable Mention All-Star Cast:  Matt Leazer, Jack Moore

    • Outstanding Technician:  Walker Hajduk